Måske er det ikke noget, vi ellers har tænkt så meget over – før nu? Det at bygge atomkraftværker i områder, hvor der er stor risiko for et jordskælv, er ikke verdens bedste ide. Det, vi ser i Japan nu, er netop konsekvensen af dette. Nu er det bare et spørgsmål om det bliver en stor eller en moderat nuklear katastrofe. Verden holder vejret – og håber på det bedste. Selvom det bedste i forbindelse med et atomkraft-uheld ikke er særlig godt.
Kunne det ske andre steder?
Det er så det næste spørgsmål. Eu-landene er igang med at tage deres A-kraft-politik op til revision. Og mange af os tænker sikkert på, hvor en lignende ulykke mon kunne indtræffe? Hvor har man ellers bygget atomkraftværker i zoner, hvor der er risiko for jordskælv. Japan har gjort det – så andre kunne ligeså vel have bygget atomkraftværker – i den tro, at det er “sikkert”.
Tjernobyl er langt væk
Og alligevel rykket nærmere. Mange har haft den holdning, at det kunne ikke ske igen. At det kun skete, fordi Sovjet var ineffektivt – og Tjernobyl var noget gammelt lort. Men nu er den gal – i det højt industrialiserede og effektive Japan.
Men tilbage til spørgsmålet om atomkraftværker i jordskælvsramte områder. Her kommer nemlig et kort over dette.
De blå prikker på kortet er atomkraftværkerne. Og de farvede områder er “heatmaps”, der repræsenterer jordskælv, der er forekommet efter 1973 og som er på over 4,5 på richterskalaen. At bygge atomkraftværker i jordskælvsramte områder virker som en dårlig idé – ikke mindst i disse dage.
Se kort over a-kraftværker og jordskælv i fuld størrelse



